Rektorzy uczelni medycznych: o pandemii

PAP/Rynek Zdrowia | 15-07-2020 12:49

Rektorzy uczelni medycznych: o pandemii COVID-19 wypowiadajmy się rozważnie

Rektorzy dziewięciu uczelni medycznych apelują do osób mających wpływ na opinię publiczną – polityków, pracowników mediów i systemu zdrowia – o rozwagę w wypowiedziach dotyczących pandemii COVID-19. Obywateli proszą zaś o przestrzeganie reguł, które ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Berło rektorskie; FOT. UM we Wrocławiu

“W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID i rychłej perspektywie końca epidemii” – czytamy w przesłanym PAP wspólnym stanowisku rektorów.

“W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii” – przekonują rektorzy.

Zwracają uwagę, że obecnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

“W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad” – piszą rektorzy.

Podkreślają przy tym, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

“Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej” – apelują.

Stanowisko, datowane na 14 lipca br., podpisali: prorektor UJ ds. Collegium Medicum; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.