Obóz zimowy przy współpracy z Sudecką Grupą GOPR

W ubiegły weekend studenci II roku Ratownictwa Medycznego Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku wraz z Dziekanem ds. studenckich Tomaszem Nowickim wzięli udział w obozie zimowym, który zorganizowano przy współpracy z Sudecką  Grupą GOPR
W trakcie zajęć praktycznych, które w Masywie Śnieżnika poprowadził naczelnik Grupy, Mariusz Grudzień, studenci poznali podstawy poruszania się zimą w terenie górskim, wykonywali badania lawinowe z wykorzystaniem profesjonalnych detektorów, sond i łopat lawinowych oraz zapoznali ze specjalistycznym sprzętem używanym w codziennej praktyce przez ratowników górskich. W Schronisku “Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta, organizatorzy przygotowali dla uczestników blok wykład dot. problematyki hipotermii, odmrożeń, genezy powstawania lawin i podstaw ratownictwa górskiego w zimie, poprowadzony m.in. przez doktora nauk medycznych Jacka Jakubaszkę.
Elementy wiedzy teoretycznej studenci mogli sprawdzić w praktyce, w wyjątkowych warunkach zimowej aury, co doskonale dokumentuje wykonana podczas obozu dokumentacja fotograficzna.
Pomimo ograniczeń spowodowanych wciąż trwającą pandemią, możliwe jest zdobywanie doświadczenia zawodowego, z wykorzystaniem wiedzy profesjonalistów na co dzień zajmujących się ratowaniem życia turystów w górach.