“Nutripsychiatria”: książka wykładowcy WSM w Kłodzku Ireneusza Chmiela

Gratulujemy wykładowcy Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku, Ireneuszowi Chmielowi, sukcesu związanego z wydaniem książki „Nutripsychiatria”! Publikacja ta, dotykająca roli odżywiania w leczeniu i profilaktyce zaburzeń afektywnych i lękowych, stanowi ważny krok w kierunku zrozumienia wpływu żywienia na zdrowie psychiczne.

„Nutripsychiatria” to pierwsza w Polsce, a także jedna z pierwszych na świecie książek, która kompleksowo podsumowuje obecną wiedzę naukową na temat żywienia w psychiatrii. Ireneusz Chmiel, wspólnie z prof. Dorotą Łojko, otwierają nowy rozdział w dziedzinie dietetyki i psychiatrii w Polsce, pokazując, że żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, wykraczając daleko poza powszechne zrozumienie jako elementu odchudzania. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi.

Książka zostanie wydana przez Polski Zakład Wydawnictw Lekarskich, będący częścią Wydawnictwa PWN, co gwarantuje najwyższy poziom publikacji medycznych w Polsce.

Wysoką wartość merytoryczną książki podkreślają recenzje czołowych specjalistów, w tym:

  • Prof. dr hab. n. med. Janusz Rybakowski, specjalista psychiatra i były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, umieszczony na liście najwybitniejszych naukowców świata.
  • Prof. dr hab. n. med. Wiesław Cubała, specjalista psychiatra i kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
  • Prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki, specjalista psychiatra i kierownik Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
  • Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, specjalista żywienia i były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  • Prof. dr hab. inż. Grażyna Cichosz, specjalista żywienia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
  • Dr n. med. Adam Włodarczyk, specjalista psychiatra z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Dr n. biol. Joanna Podgórska, specjalista neurochemii i neurobiologii.

„Nutripsychiatria” skierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów oraz studentów kierunków medycznych, ale będzie również pomocna pacjentom.

Polecamy również wcześniejszą publikację Ireneusza Chmiela „Dieta ketogenna w terapii zaburzenia afektywnego dwubiegunowego“.

Więcej szczegółów na stronie: https://ebook.e-pzwl.pl/lp/sp_nutripsychiatria/