Symulacja wypadku masowego „OBWODNICA 2018”

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pierwszymi zdjęciami z SYMULACJI WYPADKU MASOWEGO Z UDZIAŁEM SAMOCHODÓW OSOBOWYCH ORAZ AUTOBUSU „OBWODNICA 2018”

Scenariusz symulacji wypadku masowego z udziałem autobusu oraz samochodów osobowych - „OBWODNICA 2018”

 

W dniu 26 kwietnia 2018r.  mogliśmy zobaczyć jak na wjeździe na estakadę dochodzi do zderzenia dwóch samochodów osobowych, na co nadjeżdża autokar wycieczkowy. Kierowca chcąc uniknąć zderzenia gwałtownie skręca uderzając w barierki i stacza się ze zbocza przewracając się na bok.

Jeden z obserwatorów zdarzenia młody mężczyzna jadący autem osobowym wybiera numer 112 wzywając służby ratunkowe.

Po chwili na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej i pogotowie ratunkowe. Dowódca pierwszego zastępu Straży Pożarnej prosił o dodatkowe siły i środki wraz z namiotami medycznymi. Zapadła natychmiastowa decyzja o zadysponowaniu namiotów medycznych przez kierującego działaniami ratowniczymi. Strażacy w tym czasie dokonywali dostępu do osób poszkodowanych w zdarzeniu masowym.

Przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) Strażaka zostały wysłane dodatkowe siły i środki na miejsce zdarzenia dwóch pojazdów osobowych w których znajdują się osoby poszkodowane.

Strażacy za pomocą specjalistycznego sprzętu gaśniczego opanowali pożar, który powstał w komorze silnika, następnie rozpoczęła się ewakuacja osób poszkodowanych. W dalszej kolejności przystąpiono do wstępnej segregacji (TRIAGE) na miejscu i ewakuacji poszkodowanych do namiotów medycznych, które zostały rozłożone przez inne zastępy straży pożarnej w tym samym czasie.

W namiotach medycznych Studenci Wyższej Szkoły Medycznej
w Kłodzku z kierunku Ratownictwo Medyczne oraz Pielęgniarstwo dokonywali RE-TRIAGE czyli ponownej segregacji medycznej i przestępili do Medycznych Czynności Ratunkowych.

W każdym namiocie medycznym Ratownik Medyczny odpowiedzialny
był za Koordynowanie Medycznymi Czynnościami Ratunkowymi i to on decydował która z osób była przetransportowana do szpitala jako pierwsza, czyli tzw. pacjent z kolorem czerwonym. Osoby ciężko poszkodowane po zabezpieczeniu podstawowych funkcji życiowych i ustabilizowaniu stanu pacjenta przekazywane zostały natychmiast do karetek pogotowia wraz z dokumentacją medyczną, którą stanowi Karta Medycznych Czynności Ratunkowych pozwalająca na ocenę stanu pacjenta.

Ratownicy Medyczni dysponowali w namiotach medycznych 47 lekami które mogli podawać samodzielnie, począwszy od leków przeciw bólowych, uspakajających i usypiających, leków ułatwiających oddychanie, leków poprawiających układ krążenia głównie prace serca oraz przetaczanie płynów.

Koordynacja działań medycznych prowadzona przez Studentów był pod ścisłym nadzorem nauczyciela akademickiego Pana Łukasza Stysia.

W tamtym momencie było wiadomo, że wypadkowi uległo wstępnie około 30 - 40 osób.  Nagle w jednym z namiotów medycznych doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK), RKO prowadzili Ratownicy medyczni na specjalistycznym fantomie Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku, gdzie mogli wykorzystać Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne (ALS), takie jak intubacja, defibrylacja, wentylacja respiratorem z podarzą tlenu, wykonanie wkłucia dożylnego i podawanie leków oraz płynów drogą dożylną, wszystko rejestrował komputer przy fantomie.

Specjalistyczny sprzęt  wykorzystany do Medycznych Czynności Ratunkowych w namiotach medycznych stanowi integralną część  wyposażenia Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku. Karetki Ratownictwa Medycznego zabierali z namiotów medycznych osoby w stanie zagrożenia życia do różnych szpitali wcześniej informując dany szpital aby ten przygotował się na przyjęcie pacjenta.

Osoby poszkodowane mogły być we wstrząsie hipowolemicznym spowodowanym dużą utratą krwi w krwotokach zewnętrznych i wewnętrznych, w wypadku wystąpiły urazy wielonarządowe, urazy wielomiejscowe, urazy kręgosłupa, złamania otwarte, złamania zamknięte, rany kłute, szarpane, tłuczone i oparzenia które prowadzą do wstrząsu oparzeniowego, wiele osób miało trudności z oddychaniem wynikające z pożaru i zadymienia autokaru.

Urazy zostały wcześniej wykonane poprzez realistyczną charakteryzację osób poszkodowanych  przez Studentki Kosmetologii Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku.

Po pewnym czasie napłynęła informacja, że zostały odnalezione 2 osoby poszkodowane w rzece, kilkadziesiąt metrów od autobusu, które są w  hipotermii umiarkowanej oraz hipotermii głębokiej z zaburzeniami świadomości, osoby te w momencie wypadku doznały szoku i uciekły z płonącego autobusu, natychmiast zostały ewakuowane do namiotu medycznego przez Straż Pożarną i Ratowników GOPR.

Akcję poszukiwawczą na obszarze wokół wypadku rozpoczynają Ratownicy GOPR na specjalistycznych pojazdach ATV wyposażonych w nosze transportowe, aby ustalić czy nie ma większej liczby poszkodowanych. Po chwili dowiedzieliśmy się, że są jeszcze 4 osoby, które uciekły z płonącego autobusy w stronę pobliskiego lasu.

Liczba poszkodowanych która uległa wypadkowi to 32 osoby. Zostały one odtransportowane do szpitali w odpowiedniej kolejności, począwszy od osób oznaczonych kolorem czerwonym, następnie żółtym i zielonym. Wszyscy uczestnicy wypadku masowego zostali odpowiednio zabezpieczeni i przeżyli.

 

Podsumowanie

 Samorząd Studentów Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Krosnowicach Kłodzkich, podjęli się dużego wyzwania polegającego na zorganizowaniu symulowanego wypadku masowego.

 

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Starosta Powiatu Kłodzkiego, Burmistrz Miasta Kłodzka, Wójt Gminy Kłodzko.

 

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia byli:

- Bartłomiej Tomera- strażak, student III roku Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku na kierunku Ratownictwo Medyczne, pracownik Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, kierowca autobusu.

- Jacek Chmura- strażak o którym pół roku temu pisały media, że jadąc sam swoim samochodem, zdecydowanym i rozważnym działaniem uratował osoby w wypadku drogowym, na co zapewne wpływ miały, profesjonalizm w działaniu i determinacja ale zapewne również wiedza i umiejętności zdobyte parę tygodni wcześniej na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy organizowanym przez Wyższą Szkołę Medyczną w Kłodzku.

 

To wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie zaangażowanie i wsparcie:

Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych z (Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudy), Ochotniczych Straży Pożarnych z (Krosnowic Kłodzkich, Szalejewa Dolnego, Nowej Rudy, Polanicy Zdroju, Wojciechowic, Jaszkowej Dolnej, Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna), Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Wałbrzysko- Kłodzkiej, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, Centrum Medycznego SALUS w Kłodzku,  Komedy Powiatowej Policji w Kłodzku.

 

Przedsięwzięcie wsparli również:

Firma INTRERCOR udostępniając teren

Firma - Transport Osobowy Tomera Władysław – udostępnienie wraku autokaru

Pomoc Drogowa „ANGELIKA” - przywożąc wrak autokaru na miejsce manewrów

Firma PHU TOMEX Przewozy Autokarowe – transport statystów na miejsce manewrów

Firma FERRYT Krzysztof Krawczyk  Obrót Surowców Wtórnych - pomoc w organizacji

 

Założony cel ćwiczeń który został osiągnięty to sprawna akcja ratownicza dzięki której została udzielona pomoc największej liczbie ofiar wypadku w najkrótszym czasie.

Natomiast  celem nadrzędnym, który został osiągnięty to koordynacja działań Jednostek Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, GOPR oraz Policji wraz z  doskonalenie umiejętności ratowniczych Studentów Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku. Umiejętności i determinacja ratowników, które zostały pokazane są bardzo ważne aby móc sprawnie pomagać innym.

 

Uwieńczeniem wysiłku i zaangażowania tak wielu ludzi była m.in. wypowiedź prof. dr .hab. Juliusza Jakubaszko, który pokreślił, że tak duże i bardzo potrzebne  przedsięwzia w Polsce są rzadkością. Z czego wszyscy jesteśmy bardzo dumni.

 

Film który powstanie ze zdarzenia jest nieocenioną pomocą dydaktyczną, która stanowić będzie źródło praktycznej wiedzy dla obecnych i przyszłych studentów, zapewne zainspiruje niektórych z nich do napisania prac licencjackich na temat wypadków masowych.

 

Relacja i komentarz zdarzenia:

- Arkadiusz Kot

Starszy specjalista ds. BHP Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku

- Łukasz Styś

Ratownik Medyczny, wykładowca Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku

 

Charakteryzacja poszkodowanych:

- Studentki Kosmetologii Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku

 

Statyści (poszkodowani)

- Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego „MEDICAL” w Kłodzku

- Studenci Fizjoterapii Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku

- Podopieczni Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych wraz z wychowawcami

 

Organizacja cateringu:

- Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Urząd Miasta w Kłodzku

 

Napoje:

- „Staropolanka” Uzdrowiska Kłodzkie SA w Polanicy Zdrój

- „Mineral” Gorzanów

 

Media:

- Telewizja Kłodzka

- Telewizja Orlica

- Portal doba.pl

- Portal dkl24.pl

- Panorama Kłodzka

- Portal Klodzkonaszemiasto.pl

- Gazeta Euroregio Glacensis

- Gazeta Kłodzka

- Milena Styś- Fotograf

- Bartosz Wojciechowski- Fotograf

 

Tradycją tego typu ćwiczeń jest końcowe podsumowanie przedsięwzięcia.

 

Gdzie głos zabrali:

  • kpt. Tomasz Wójtowicz- zastępca Komendanta PowiatowejPaństwowej Straży Pożarnej w Kłodzku
  • Łukasz Styś- Wykładowca Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku, Ratownik Medyczny
  • dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko- Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Wykładowca Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku
  • Jadwiga Radziejewska- Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku
  • Mariusz Rzepecki – Naczelnik GOPR Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej
  • Magdalena Krawiec- Kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku