Zimowy Obóz Sprawnościowy Ratownictwa Medycznego 2018 - Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku - WSM Kłodzko - Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku – WSM Kłodzko

Zimowy Obóz Sprawnościowy Ratownictwa Medycznego 2018

W dniach od 16 do 17 lutego 2018 roku w Międzygórzu przy współpracy z GOPR, dokładnie Grupą Wałbrzysko – Kłodzką odbył się zimowy obóz sprawnościowy dla studentów II roku na kierunku Ratownictwo Medyczne w Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku.

 

Położenie naszej Uczelni umożliwia studentom warunki do praktycznej nauki zawodu oraz wykorzystanie wiedzy i praktyki związanej z ratownictwem medycznym oraz ratownictwem wysokogórskim.

 

Nad naszymi studentami czuwali wykwalifikowani wykładowcy Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku mgr Łukasz Styś oraz mgr Dominik Kurzeja oraz instruktorzy ratownicy GOPR.

 

Zajęcia obejmowały wykład a następnie ćwiczenia z zakresu wiedzy GOPR:

  • Wykłady

- Prezentacja multimedialna przedstawiona przez ratownika GOPR

- Historia GOPR - u

- Ocena szlaków górskich pod katem zagrożenia lawinowego

- Sprzęt ratowniczy taki jak: plecak, detektor lawinowy, GPS, łopata i sonda lawinowa, narty skiturowe posiadające tzw „foki” oraz kijki narciarskie. Sprzęt ten zapewnia zimową wspinaczkę górską za pomocą nart

- Aplikacja ratunkowa którą można wgrać na telefon

- Odpowiedni ubiór, zapewniający dobrą termikę i nie przemakalność. Kask i godle do ochrony przed urazami.

- Posiłek: woda, batony odżywcze

- Techniki ratownicze w górach, a co ważne presja czasu jaka jest wywierana na ratownikach GOPR

- Zachowanie się osób przysypanych przez lawinę śnieżną

 

  • Zajęcia praktyczne

- Dobór sprzętu indywidualnie dla każdego studenta

- Wyście w góry na nartach „skiturowych” pod fachowym okiem instruktora GOPR

- Zapoznanie się z topografią gór

- Pierwszy cel to osiągnięcie wysokości 1218 m n p m. gdzie znajduje się Schronisko im. Zbigniewa Fastnachta

- Na miejscu czekał na skiturowców ciepły posiłek

- Nocne szkolenie lawinowe polegało na odnalezieniu osoby przysypanej śniegiem (detektora), za pomocą sprzętu przedstawionego  na wykładach przez ratowników GOPR

- Każdy student precyzyjne poradził sobie jako ratownik górski

- Drugi cel to nocne wejście na szczyt Śnieżnika i zdobycie wysokości 1426 m n p m.

- Dzień drugi rozpoczął się wcześnie rano „morsowaniem” dla odważnych w pobliskim jeziorku wodnym

- Po śniadaniu grupa studentów wyruszyła na szlak górski z instruktorem, który zapoznał wszystkich w jaki sposób szukać osób zaginionych w górach, jak szybko poruszać się po górach oraz co najważniejsze jak dbać o własne bezpieczeństwo.

 

Studenci nie tylko nauczyli się przydatnych wiadomości teoretycznych jak i praktycznych potrzebnych dla ich przyszłego zawodu ale również odpowiedzialności za ludzkie życie, czas który jest ważny dla uratowania osoby spod lawiny śnieżnej, wykorzystanie niezbędnego sprzętu ratowniczego, a co ważne pracy w zespole.

 

Studenci spędzili czas w miłej atmosferze gór, śniegu, słońca, mrozu, oraz pięknych widoków o których nikt nie zapomni bo zostały uwiecznione na zdjęciach przez Panią inż. Milenę Styś, zdjęcia dostępne są na głównej stronie Uczelni Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku.

 

Przypieczętowaniem zimowego obozu sprawnościowego było rozgrzewające ognisko przy którym wszyscy razem mogli odpocząć, porozmawiać o przeżyciach i własnych doświadczeniach, a co najważniejsze zjeść pieczoną kiełbaskę.

 

Mamy nadzieję, że studenci II roku Ratownictwa Medycznego wynieśli miłe doświadczenia i wspomnienia z wyjazdu na zimowy obóz sprawnościowy.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć !